021-92008711

خاص ترین سوغاتی های ایران

  • Fatemeh Khosravi
  • سه شنبه, 30 دی 1399
  • 0 دیدگاه

سوغات مخصوص و منحصربفرد ایران صنایع دستی است که مختص به هر شهر است و با عشق زیادی ساخته می شود. همانطور که قدم زدن در بازار می تواند بسیار لذت بخش باشد ، در صورت دیگر اگر نمی دانید به دنبال چه چیزی ، می تواند طاقت فرسا شود. لیست بهترین سوغاتی های ایران را در اینجا ببینید تا بخشی از کشور ایران را همراه خود داشته باشید.

خاص ترین سوغاتی های ایران

پارچه های دست ساز

پارچه های دست ساز در ایران بسته به شهری که بازدید می کنید متفاوت است. قلمكاری چاپ سنتی نساجی اصفهان است كه از مهرهای چوبی برای پوشاندن الگوهای گل ، هندسی و عربی به پارچه های نخی استفاده می كند. پارچه بومی کرمان ، پاته است ، پارچه ای تزئینی با دست دوخته می شود و از پشم ساخته شده است. در همین حال ، یزد به خاطر ترمه ، پارچه ای ابریشمی لوکس و دستبافت با نخ های ظریف طلای بافته شده مشهور است. مخصوصاً ترمه به اشکال مختلف از جمله کیف پول ، کفش ، سفره و کیسه های جواهرات ساخته می شود.

خاص ترین سوغاتی های ایران

گیوه

گیوه کفش سنتی است که در مناطق کوهستانی استان کرمانشاه رایج است . این کفش های دست ساز شامل یک کف چرمی (اگرچه پلاستیکی آن نیز موجود است) و از یک قسمت بالایی پنبه ای بافته شده است. به خصوص در ماه های تابستان به دلیل پارچه راحت آن در سال های اخیر به لطف هنرمندان محلی که به آنها سبک مدرنی داده اند، که این سبک مدرن نسل جوان را به خود جلب کرده است .

خاص ترین سوغاتی های ایران

آجیل و ادویه جات

به عنوان یک دوستدار پسته برای خرید ، چه مکانی بهتر از ایران برای معامله واقعی آنها؟ آنهایی که در آب لیمو تفت داده شده اند را امتحان کنید تا از آنها لذت ببرید. برای افزودن برخی طعم های عجیب و غریب به غذاهای خود ، به دنبال زعفران باشید. این "طلای سرخ" ، که اغلب با این نام نامیده می شود ، در آشپزی ایرانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و قطب صنعت مشهد است . یکی دیگر از عناصر اساسی به ویژه برای دسرهای ایرانی گلاب است که از گل های رز معطر محمدی گرفته شده است که بهترین آنها از کاشان است.

خاص ترین سوغاتی های ایران

میناکاری

هنگامی که به اصفهان سفر می کنید ، می فهمید که این شهر به نام نصف جهان شهرت دارد ، بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از صنایع دستی از آنجا می آیند. یکی از مشهورترین آنها میناکاری است. سطوح مسی به طور سنتی توسط یک برس مو با شکل پرندگان مینیاتوری و نقش های گل روی زمینه ای که بیشتر لاجوردی است تزئین می شود ، اگرچه رنگ های سبز و قرمز نیز در آن یافت می شود. میناکاری در بشقاب ها ، گلدان ها ، شیشه ها و سایر وسایل تزئینی نیز عرضه می شود ولی چندان معمول نیست.

خاص ترین سوغاتی های ایران

خاتم کاری

خاتمکاری هنر پارچه سازی است. تکه های ظریف چوب ، استخوان و فلز منبت کاری شده برای ایجاد انواع اشیا تزئینی از جمله جعبه های جواهرات ، قاب عکس ها ، تخته های تخته نرد و موارد دیگر استفاده می شود. در حالی که برخی از آنها خاتمکاری خالص هستند ، در برخی دیگر مینیاتورهایی در بالای آن نقاشی شده اند ، که نوع دیگری از هنر ایرانی است. اینها هدایای بسیار خوبی را برای دوستان شما هستند ، اگرچه احتمالاً شما هم هدیه ای برای خودتان می خواهید.

خاص ترین سوغاتی های ایران

سرامیک و سفال

بازدید از موزه ملی ایران به شما می گوید که سفال در کشور سابقه طولانی داشته است و قدمت آن حتی قبل از امپراتوری پارس است. این روزها شهرهایی مانند لالجین ، میبد و نطنز این رسم دیرینه را با ظروف و لیوان های نقاشی دستی زنده نگه می دارند. اشیاء تزئینی ساخته شده به اشکال معمولی فارسی مانند انار ، اسب و پرندگان مواردی هستند که واقعاً شما را به یاد ایران می اندازند.

خاص ترین سوغاتی های ایران

قلم زنی

همانطور که از بازار اصفهان به سمت صداهای کوبیدن مداوم می چرخید ، هنرمندانی که در حکاکی فلز کار می کنند ، به چشم می آیند. هنر غلامزنی شامل صنعتگران ماهری است که برای خلق نقوش ظریف روی سینی ها ، بشقاب ها ، گلدان ها و ظروف نقره نقش برجسته ای از طلا ، نقره ، برنز و مس دارند. آنچه می تواند این یادگاری را به یاد ماندنی تر کند این است که شما ممکن است یک قطعه شخصی را انتخاب کنید که هنرمند به تازگی آن را به پایان رسانده است.

خاص ترین سوغاتی های ایران

فیروزه

شهر نیشابور در شمال غربی ایران فقط به خاطر شاعر عمر خیام مشهور نیست بلکه به دلیل خلوص فیروزه ای آن نیز شهرت دارد. درست در خارج از این شهر معادنی وجود دارد که این سنگ گرانبها از آنها استخراج می شود ، سپس تراشیده می شود و به شکل آویزها ، انگشترها و سایر جواهرات در می آید. از فیروزه همچنین در اشکال هنری مانند فیروزه کوب ، هنر چکش زدن قطعات کوچک فیروزه به مس استفاده می شود. در فرهنگ ایرانی گفته می شود که فیروزه دارای خواص درمانی ، سم زدایی از بدن و محافظت در برابر چشم بد است. سایه های رنگ آبی در مساجد و کاخ های ایرانی همه جا وجود دارد و فیروزه راهی برای برگرداندن آن به خانه است.

 

دیدگاه

ارسال دیدگاه