021-92008711

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

  • Fatemeh Khosravi
  • چهار شنبه, 19 شهریور 1399
  • 0 دیدگاه

ژوهانسبورگ که در زبان عامیانه گاهی ژوبو، ژوزی، ایگولی و «شهر طلا» نامیده می شود یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای کشور آفریقای جنوبی است. جالب است بدانید که اگرچه کیپ تاون پایتخت این کشور است اما اغلب گردشگران و توریست ها با نام ژوهانسبورگ آشنا هستند در سفر به آفریقا به این شهر سفر می کنند. ژوهانسبورگ مرکز بزرگ‌ترین و ثروتمندترین استان آفریقای جنوبی محسوب می‌شود و در حدود ۲۵۰۰ کیلومترمربع مساحت را به خود اختصاص داده است. این شهر چیزی قریب به ۱ میلیون نفر جمعیت دارد و تنها ۱۲۰ سال از زمان ساخته‌شدن آن می‌گذرد. به طور کلی دمای هوای ژوهانسبورگ به دلیل اینکه دارای شرایط نیمه گرمسیری است ملایم و تا حدودی گرم است. متوسط دمای هوا در فصل سرد سال ۱۶ درجه و در فصل گرم ۲۵ درجه است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه از فروردین تا خرداد و نیز از مهر تا آذرماه است. اما باید توجه داشت از آنجاییکه ژوهانسبورگ آفریقا در نیمکره جنوبی قرار دارد فصل سرد و گرم سال برعکس ایران خواهد بود و در تمامی سال تعداد مسافران یکسان و برابر نخواهد بود. ژوهانسبورگ با ایران نزدیک به یک ساعت و نیم اختلاف زمانی دارد و واحد پول آن نیز راند آفریقای جنوبی است. فرودگاه ژوهانسبورگ و فرودگاه بین‌المللی اولیور تامبو دو ترمینال اصلی برای جابجایی مسافران هستند که سالانه میلیون‌ها گردشگر را از اقصی نقاط جهان وارد این شهر زیبا می‌کنند.در این مطلب قصد داریم بهترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ را به شما معرفی کنیم و شما را بیشتر با این شهر آفریقایی آشنا کنیم. در ادامه با سفیران همراه باشید.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

موزه مشهور آپارتاید

یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ موزه آپارتاید می باشد. آپارتاید یا تبعیض نژادی واژه ای آفریقایی است که به سیاست های تبعیض آمیز آفریقای جنوبی نسبت به بومیان و سپاهپوستان در گذشته گفته می شود. در این موزه از طریق عکس ها و تصاویر مستند و واقعی، آثار هنری، روزنامه، گزارش ها و روایات شخصی و فیلم ها و … می توانید تا حدودی با این دوره سیاه و تاریک از تاریخ آفریقای جنوبی آشنا شوید. از جمله مخالفان و مبارزان مشهور علیه آپارتاید، نلسون ماندلا بود که با سال ها مبارزه و متحمل شدن شکنجه ها و دستگیری های طولانی در نهایت توانست این تبعیض نژادی را از بین ببرد.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

منطقه ی محافظت شده پارک شیرها

گشت و گذار و سافاری در طبیعت و بازدید از حیات وحش بی نظیر آفریقای جنوبی یکی از جذابیت های سفر به این کشور است. یکی از جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ منطقه ای محافظت شده به نام پارک شیرهاست که بیش از همه به پرورش و نگهداری از شیرهای ترانسوال اختصاص دارد. این پارک در منطقه گوتنگ قرار گرفته و بیش از ۸۰ قلاده شیر (من جمله گونه کمیاب و نادر شیر سفید) در این پارک زندگی می کنند. علاوه بر شیر، انواع حیوانات وحشی مثل چیتا، سگ های وحشی کیپ، کفتار خالدار، شغال پشت سیاه و گونه های متنوعی از بز کوهی هم در این منطقه زیست می کنند. در سفر به آفریقای جنوبی پیشنهاد می کنیم بازدید از این پارک اعجاب برانگیز را از دست ندهید و از فرصت بی نظیر تماشای حیوانات وحشی در سکونتگاه طبیعی شان لذت ببرید.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

پارک تفریحی گلدریف

یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ پارکی تفریحی به نام گلدریف است که در هشت کیلومتری شهر ژوهانسبورگ قرار گرفته است. با کمی رانندگی از شهر می توانید به یکی از هیجان انگیزترین پارک های موضوعی برسید که در مکان یک معدن طلای قدیمی ساخته شده که در سال ۱۹۷۱ بسته شده است. انواع بازی ها و سرگرمی های مهیج برای کودکان هم فراهم شده و این پارک را به یکی از بهترین مقاصد برای تفریحی خانوادگی تبدیل کرده است. با بازدید از قسمت های مختلف و نمایشگاه ها می توانید با حال و هوای دوران هجوم مردم برای پیدا کردن طلا آشنا بشوید. حتی با پرداخت ورودی جداگانه می توانید در تور زیرزمینی شرکت کنید و وارد یکی از مسیرهای معدن قدیمی بشوید و از نزدیک با یک معدن طلای واقعی آشنا شوید.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

بازدید از پارک کروکودیل

چقدر احتمال دارد که بتوانید از نزدیک یک کروکودیل را ببینید؟ خب، در سفر به آفریقای جنوبی می توانید از یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ دیدن کنید. پارک کروکودیل و خزندگان کروک سیتی در فاصله نسبتا نزدیکی از پارک شیرها قرار گرفته و در این مکان می توانید انواع کروکودیل و خزندگان دیگر را ببینید. این پارک برای همه اعضای خانواده و در هر سنی که باشند مطمئنا جالب توجه خواهد بود. در بخشی از این پارک بازدیدکنندگان می توانند همراه با یک بچه کروکودیل یا توله مار عکس یادگاری بگیرند!

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

باغ وحش زیبای ژوهانسبورگ

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ باغ وحش این شهراست که با حدود ۲۰۰۰ حیوان و ۳۲۰ گونه مختلف یکی از جذاب ترین مکان ها برای آشنایی با حیوانات است. این باغ وحش در سال ۱۹۰۴ تاسیس شده و قبلا توسط شورای شهر ژوهانسبورگ مدیریت می شد. با این حال، این باغ وحش امروزه به یک سازمان غیرانتفاعی تبدیل شده است. این موزه معمولا مملو از توریست است و با بازسازی ها و بهینه سازی هایی که در سال های اخیر شده به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ تبدیل شده است. در این موزه می توانید انواع کرگدن، پستانداران، خزندگان، گوریل، شامپانزه، گورخر، بز کوهی و پلنگ را از نزدیک مشاهده کنید. البته پیشنهاد ما به شما این است که برای حمایت از حیوانات و حفظ حیات وحش اصلی آن ها، این قبیل حیوانات آفریقایی را در مناطق حفاظت شده طبیعی ببینید تا در باغ وحش!

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

موزه تاریخی سووتو و ماندلا

این موزه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی ژوهانسبورگ قرار گرفته و مثل موزه آپارتاید شما را با تاریخ پر فراز و نشیب و پر از تبعیض این منطقه آشنا می کند. این منطقه در روزگار حاکمیت آپارتاید و جداسازی نژادی محل سکونت و زندگی کارگران سیاهپوستی بود که دور از مناطق شهری و در خانه های حلبی در رنج و سختی و مشقت زندگی می کردند. دقیقا همین مکان نقطه تولد و آغاز جرقه مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی محسوب می شود. در سال ۱۹۷۶ شورش و قیام سووتو علیه حکومت آپارتاید شروع شد و به سرتاسر کشور گسترش پیدا کرد و در نهایت باعث سقوط حکومت و لغو قوانین تبعیض نژادی شد.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

دهکده تاریخی و فرهنگی لسدی

اگر دوست دارید با فرهنگ ها، قبایل و زبان های آفریقایی آشنا شوید می توانید به دهکده فرهنگی لسدی بروید. این دهکده مملو از خانه های تاریخی و سنتی است که به سبک و سیاق قبایل مختلف آفریقایی ساخته شده اند. این منطقه در نزدیکی سد هارتبیس پورت قرار گرفته و شما را به توری تماشایی از فرهنگ ها، سبک زندگی، رقص ها و آوازهای سنتی مردم آفریقای جنوبی دعوت می کند. در این دهکده با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه می توانید در یکی از کلبه های سنتی چوبی که دارای حمام هستند هم شرکت کنید. علاوه بر این، امکان امتحان کردن غذاهای خوشمزه سنتی آفریقای جنوبی که توسط آشپزهای محلی تهیه می شود را هم خواهید داشت.

ژوهانسبورگ بزرگ‌ترین استان آفریقای جنوبی

میدان نلسون ماندلا یا ساندتون

میدان نلسون ماندلا که سابقا میدان ساندتون نامیده می شد در سال ۲۰۰۴ و به افتخار رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی و فعال و مبارز سیاسی علیه آپارتاید به نام میدان نلسون ماندلا تغییر نام پیدا کرد. در این میدان مجسمه نسبتا بزرگی از ماندلا هم در گوشه ای از میدان قرار داده شده است. میدان نلسون ماندلا یکی از مکان های نمادین و جاذبه های گردشگری ژوهانسبورگ است و اکثر توریست ها در سفر به این شهر سری به این میدان و محیط عمومی اطرافش هم می زنند.

دیدگاه

ارسال دیدگاه