021-92008711

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

  • Fatemeh Khosravi
  • شنبه, 11 مرداد 1399
  • 0 دیدگاه

ترکیه کشوری است با فرهنگ غنی و مردمانی به نسبت سنتی. بیشتر جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند. ترکیه از لحاظ جغرافیا در قاره آسیا واقع شده است اما بخشی از این کشور در قاره اروپا قرار گرفته است. استانبول تنها شهر در دنیا می باشد که تقریبا نیمی از آن در اروپا و نیمی دیگر آن نیز در آسیا قرار گرفته است. از همین رو این تقسیمات تاثیرات مستقیم در فرهنگ غذایی این کشور ایجاد کرده است. اگر زمانی به این کشور، خصوصا شهر استانبول سفر کردید ، هرگز تست کردن غذاهای سنتی و محلی این کشور را از دست ندهید. چراکه یکی از مهمترین جاذبه های این کشور زیبا ، غذاهای لذیذ و دوست داشتنی است که شاید هرگز امتحان نکرده باشید. باهم به معروفترین و خوشمزه ترین غذاهای سنتی کشور ترکیه نگاهی می اندازیم .


معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

صدف مخصوص (میدیا دولما)

صدف های پر شده یکی از محبوب ترین غذاهای خیابانی ترکی است که تشکیل شده از صدف هایی است که با ترکیب معطر برنج ، سبزیجات مخصوص مانند جعفری و شوید ، ادویه جاتی مانند  زعفران ، فلفل سیاه ، دارچین ، فلفل قرمز و... پر شده است. . برای مصرف میدیا دولما ، پوسته بالایی باید به آرامی شکسته شود و به دنبال آن مقدار زیادی لیمو به عنوان چاشنی نهایی روی آن ریخته شود. در نهایت این خوراکی خوشمزه را به راحتی میل نمایید و از طمع عالی آن لذت ببرید.

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

سیمیت

سیمیت یک نان دایره ای شکل است که معمولاً با چای یا دوغ سرو میشود . همچنین برای صرف صبحانه این نان همراه با میوه و یا ترکیب بی نظیر پنیر ، پاستارما (گوشت گاو نمکین) و سبزیجات تازه مصرف می شود. اعتقاد بر این است که سیمت از 1500سال قبل از میلاد در استانبول پخته میشده است ، در حالی که این نام از کلمه عربی سامید گرفته شده است که به معنی نان سفید یا آرد ریز است. خمیر این نان به خودی خود بسیار شبیه به حباب است. خمیر این نان که از آرد سفید است قبل از گخته شدن با روکش کنجد پوشانده میشود که این امر طعم خاصی به این نان سنتی می دهد. در ترکیه ، سیمیت توسط فروشندگان خیابانی فروخته می شود که با سینی های مخصوص به اطراف شهر میروند و  یا با چرخ دستی این نان خوشمزه را به فروش میرسانند.

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

کوکوریچ

کوکوریچ یک غذای سنتی ترکی است که در سایر کشورها ، به ویژه در یونان ، جایی که به کوکورتسی نیز معروف است ، بسیار محبوب است. با این حال ، بین نوع ترکی و یونانی تفاوت هایی وجود دارد. در نوع یونانی آن ، مردم از اعضای بدن بره مانند ریه ها ، کلیه ها ، قلب و کبد استفاده می کنند و در  نوع ترکیه ای از روده های کوچک و بزرگ بدون مواد اضافی استفاده می کنند. در نوع ترکی کوکوریچ ، مواد شسته شده و تمیز می شوند ، سپس بر روی میله های آهنی پیچیده می شوند تا روی ذغال کباب شوند. پس از اتمام کار ، این غذا معمولاً با نان سرو می شود و داخل نان را با ادویه های مختلفی مانند پونه کوهی ، زیره و فلفل دلمه پر می کنند. این غذا را میتوانید در رستورانهای کنار خیابان به راحتی پیدا کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

گوزلمه

گوزلمه یک نان لواش ترکی است که از آرد ، آب ، مخمر ، روغن زیتون و ماست تشکیل شده است. خمیر این نان از موادی مانند گوشت ، سبزیجات ، تخم مرغ ، انواع پنیر با قارچ تشکیل شده است که سپس در یک کیسه کباب می شود. گوزلمه در ابتدا به عنوان صبحانه یا به عنوان یک میان وعده سبک بعد از ظهر سرو می شد ، اما امروزه یک فست فود محبوب است که می توانید در سراسر رستوران ها ، چرخ دستی های غذایی و کافه های آن را پیدا کنید.

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

دنرکباب

دنرکباب غذایی ترکی است که در سراسر جهان شناخته شده است و شامل تکه های گوشت است که  توسط یک میله آهنی عمودی کباب میشود و پس از آن تراشیده میشود و داخل نان یا ظرف قرار می گیرد. گوشت ها به طور معمول با گیاهان تازه و ادویه جات کباب می شوند. در ابتدا گوشت مورد استفاده در دنرکباب فقط گوشت بره بوده است ، اما امروزه در استانبول کباب هایی وجود دارد که با ترکیبی از گوشت گوسفند و گوشت گاو یا گاهی اوقات فقط با گوشت گاو تهیه می شود. دنر کباب شاید غذای جدیدی نباشد ، چرا که زمان عثمانی این غذا در برلین نیز سرو میشده است. البته شاید نه به شکل امروزی آن.


معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

کوفته

کوفته کبابی سرخ شده به اندازه کف دست است که معمولاً از گوشت گاو یا بره تهیه می شود. کوفته یک غذای محبوب ترکی است که اغلب برای اوقات خاص و مهمانی ها تهیه می شود ، چرا که این غذا بسیار آسان تهیه و سرو میشود. در این غذا از انواع مختلفی از ادویه ها و در اشکال مختلف استفاده میشود . همچنین این غذا انواع مختلفی از دستور پخت را نیز دارد، از کادین بودو با روکش تخم مرغ سرخ شده گرفته تا آدانا کوفته در جنوب شرقی و در شرق ترکیه. محبوب ترین آن به نام ایجیلی کوفته است که طعم بی نظیر آن بخاطر وجو مقادیر زیاد کره به یاد خواهد ماند. این غذای خوش طعم معمولا به اشکال مختلفی سرو میشود ، ولی متداول ترین نوع سرو آن به همراه نان یا برنج مخصوص ترکی است.

معروفترین غذاهای سنتی ترکیه

تانتونی

تانتونی یک غذای سنتی خیابانی از جنوب ترکیه است که از گوشت گاو ریز خرد شده تشکیل شده است که با ادویه و گیاهان ترکی تهیه می شود و معمولاً با پیاز و گوجه فرنگی سرو می شود. این ترکیب در قابلمه های مخصوص تانتونی پخته می شود. از آنجا که هر سرآشپز تانتونی روش مخصوص خود را برای تهیه این غذا دارد ، گفته می شود که طعم های تانتونی هرگز یکسان نیستند. تانتونی تشکیل شده از نان لواش مخصوص ترکی که معمولا با گوشت گوساله و یا سینه مرغ پر میشود، برای پختن آن نیز از ادویه های مخصوص ، سبزیجات ، پیاز و گاهی اوقات فلفل نیز استفاده میشود. تانتونی در ابتدا به عنوان یک غذای فقیرانه استفاده میشد ولی امروزه بسیار معروف است و حتی در رستوران های گرانقیمت نیز سرو میشود.

دیدگاه

ارسال دیدگاه