021-92008711

زیباترین باغهای شیراز

  • Fatemeh Khosravi
  • دوشنبه, 8 دی 1399
  • 0 دیدگاه

شهر شیراز یکی از شگفت انگیزترین شهرهای ایران که دارای تعداد زیادی باغ زیبا و منحصربفرد است. اگر در بهار به شیراز سفر کنید ، از عطر و بوی شکوفه های بهار نارنج که در سراسر شهر پخش می شود شگفت زده خواهید شد. در اینجا قصد داریم برخی از زیباترین باغ های شیراز را معرفی کنیم.

زیباترین باغهای شیراز

باغ ارم

باغ ارم  یکی از 9 باغ ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . هنوز مشخص نیست که باغ دقیقاً چه زمانی ساخته شده است ، با این حال ، طبق شواهد تاریخی گفته می شود که این باغ در دوره سلجوقیان ساخته شده است. اما آنچه مسلم است این است که عمارت در وسط باغ در قرن نوزدهم ساخته شده است. دیوارها و کف سالن با کاشی های رنگارنگ پوشانده شده است. ساختمان زیبای سه طبقه باغ براساس سبک معماری صفوی و قاجاری ساخته شده است. جالب ترین قسمت باغ یک گذرگاه ساخته شده از شرق به غرب در وسط باغ است و در دو طرف آن درختان سرو کاشته شده است. امروزه باغ و ساختمان ارم در باغ گیاه شناسی شیراز (تاسیس شده در سال 1983) از دانشگاه شیراز قرار دارد. از آنجا که این باغ توسط درختان بلند سرو ، گلهای معطر و درختان نارنج احاطه شده است ، به ویژه در بهار از فضای فوق العاده ای برخوردار است.

زیباترین باغهای شیراز

باغ قوام نارنجستان

در میان همه خانه های سنتی و رنگارنگ شیراز ، یکی از مشهورترین ها که هر روز بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند خانه و باغ قوام نارنجستان است. با ورود به باغ و عبور از راهرو با باغی فراموش نشدنی روبرو خواهید شد و مطمئناً از طراحی داخلی خانه شگفت زده خواهید شد.تعدادی درخت، بخصوص درخت نارنج در باغ وجود دارد ، و همین دلیل شهرت این خانه به نارنجستان است، که در فارسی به معنای واقعی کلمه "مکان نارنج" است.

زیباترین باغهای شیراز

باغ جهان نما

باغ جهان نما در ورودی شهر در خیابان حافظ واقع شده و از رودخانه رکنی تغذیه می شود. احتمالاً قدمت این باغ به دوران زندیه برمی گردد و طرح های کنونی آن در قرن هجدهم ساخته شده است. این باغ نیز همانند باغهای دیگر در شیراز دارای ساختمانی در وسط باغ با طراحی داخلی سنتی است. این باغ قبلاً در دوران صفویه یکی از باغ های مهم بود ، با این حال ، پس از انقراض سلسله صفوی ، تقریباً ویران شد. بعداً ، در زمان کریم خان زند ، باغ بازسازی شد و آنها عمارتی در آن ساختند. در همان زمان ، آنها باغ را حصار کشی کردند و ساختار کاشت های اطراف عمارت را سازمان دادند. در عصر قاجار ، این باغ میزبان مهمانان دولت بود.

زیباترین باغهای شیراز

باغ دلگشا

باغ زیبا و تاریخی دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. ساخت باغ و عمارت آن به سه دوره ساسانی ، صفوی و قاجار برمی گردد. این باغ در سال 2002 با شماره ثبت 912 در میراث ملی ایران به ثبت رسیده است. در سلسله تیموریان زمانی که تیمور پادشاه بود ، این باغ با شکوه در بهترین وضعیت خود قرار داشت. چون تیمور تحت تأثیر باغ قرار گرفت ، دستور ساخت باغی به همین نام در سمرقند را صادر كرد. همان باغهای پرشین که در نزدیکی جریان آب واقع شده اند ، با دیوارهای بلند محصور شده که در آخر یک عمارت و یک استخر دارد. مساحت باغ دلگوشا حدود 57000 متر مربع است. ورودی اصلی در ضلع جنوبی باغ می باشد.

زیباترین باغهای شیراز

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن یک مجموعه موزه ای در شیراز است. این بنا توسط میرزا علی محمد خان قوام الملک ساخته شده است.ساختمان دو طبقه در وسط باغ با زراعت عالی تزئین شده است. ستون های سنگی با همان سبک ستون ها در تخت جمشید وجود دارد . تقریباً 30 تالار مجلسی و دو شومینه مرمر تراشیده شده در شمال و جنوب تالار وجود دارد. بناها و تزئینات باغ مخلوطی از معماری ها و سبک های هخامنشی ، ساسانی ، زند و قاجار است.باغ عفیف آباد یا باغ گلشن 127000 متر مربع مساحت دارد. این باغ در دوران صفویه باغ بسیار مهمی بود و محل تفریح ​​شاه بود. در آن زمان عفیف آباد را باق گلشن (باغ گلشن) می نامیدند. همچنین یک ساختمان در باغ با استخر و یک طبقه زیرزمین وجود دارد

دیدگاه

ارسال دیدگاه