021-92008711

قونیه و تاریخ عارفانه

  • Fatemeh Khosravi
  • شنبه, 29 آذر 1399
  • 0 دیدگاه

شهر قونیه در ترکیه (Konya) مکان مهم زیارتی و مذهبی که دارای یک مرکز مملو از موزه ها و بناهای با شکوه دوره سلطنت سلجوقی است. بیشتر گردشگران برای دیدن موزه مولانا و مقبره او ، که شعر مشهور خود را در قرن سیزدهم در اینجا نوشت ، اقامت دارند.اما این شهر قونیه مملو از جاذبه های معماری مساجد و مدارس قدیمی است که هنر سلطنت سلجوقی را به نمایش می گذارد. هرکسی که به تاریخ ترکیه علاقه دارد بازدید از اینجا را نباید از دست دهد. ما علاوه بر مقبره مولانا که معروفترین بخش از شهر قونیه است ، شما را با آثار دیگر این منطقه آشنا خواهیم کرد.

قونیه و تاریخ عارفانه

موزه مولانا

نماد قونیه مجموعه تکیه صوفیان است که مقبره رهبر مذهبی ، فیلسوف و شاعر قرن سیزدهم میلادی مولانا جلالدین رومی ، که بنیانگذار فرقه دراویش اهل تصوف است ، در خود جای داده است. این موزه در میان باغهای گل رز قرار دارد که از میان آنها راهی به سمت دروازه اصلی و ورودی معروف به دروازه درویشان (Daraviş Kapası) عبور میکند.پس از ورود به داخل مجتمع ، به مقبره ای وارد می شوید که امروزه کانون عبادت و زیارت تعداد زیادی از علاقمندان به عرفان و همچین حضرت مولانا  است. آرامگاه مولانا در انتهای شهر قرار دارد و در کنار آن مقبره ای از خانواده نزدیک و پیروان او قرار دارند. درکنار آن نیز یک سالن(Semahane) برای انجام رقص سمای معروف وجود دارد . همچنین در روبروی این مکان حجره هایی برای سکونت دراویش وجود دارد.

قونیه و تاریخ عارفانه

موزه کاشی

 این مدرسه قدیمی که در گذشته دانشکده الهیات بوده است ، در سال 1251 توسط امیر سلجوقی صلاح الدین کاراتای تأسیس شد. این ساختمان اخیراً مرمت شده است و اکنون به موزه ای زیبا برای نمایش کارهای کاشی کاری و مینا کاری سلجوقیان  تبدیل شده است.اگرچه گشت و گذار در یک موزه کاشی به نظر می رسد کار جذابی در سفر به قونیه نباشد ، اما زیبایی ظاهری ساختمان باعث می شود بازدید از این موزه یکی ازبهترین کارهایی باشد که می توان در برنامه سفر به قونیه انجام داد. دیوارهای داخلی آن با نمونه های زیبایی از کاشی کاری سلجوقی پوشانده شده است و همچنین نمایشگاه های سرامیکی از یافته های حفاری شده از سایت های باستانی که در نزدیکی همین مکان یافت شده است وجود دارد.

قونیه و تاریخ عارفانه

موزه سنگ و چوب

مدرسه اینجه مناره هنگامی که در سال 1905 توسط صاعقه مورد اصابت قرار گرفت ، مناره معروف خود را از دست داد. مدرسه در سال 1260 برای وزیر سلجوقی صاحیپ آتا ساخته شد ، و طراحی آن دارای تزئینات بسیار زیبا از مجسمه سازی و کنده کاری بر در ورودی آن است . این ساختمان اکنون با داشتن مجموعه بزرگی از مجسمه های چوبی و سنگی دوره سلجوقی که شامل نقش های برجسته ای از حیوانات است از دیوارهای قدیمی شهر به این موزه منتقل شده است.

قونیه و تاریخ عارفانه

علاالدین تپه

این پارک درست در مرکز شهر ، در ارگ سابق قونیه ساخته شده است ، محلی است که اهالی قونیه عصرها برای تفریح و استراحت به اینجا می آیند و در باغ های آن چای می نوشند. در دامنه شیب دار تپه ، محل کاخ علاالدین کیقباد و بقایای دیوار قدیمی شهر قرار دارد. در بالای تپه نیز جام علاالدین قرار دارد که در قرن سیزدهم ساخته شده است. این بنا به عنوان یک مسجد با ستون هایی مطابق با طرح عربی ، با سقفی چوبی به همراه  42 ستون ساخته شده است.

قونیه و تاریخ عارفانه

مسجد سلیمیه

این مسجد بزرگ که در میدان روبروی موزه مولانا قرار گرفته است ، به سفارش سلطان سلیم دوم ساخته شده و بین سالهای 1566 تا 1574 بنا شده است ، این بنا اوج معماری عثمانی را نمایان می کند. در اوایل شب بهترین مکان برای عکاسی از غروب آفتا ب قطعا این مکان خواهد بود. در آن سوی جاده اصلی این میدان ، مجموعه ای از کافه ها و رستوران ها با فضای باز قرار دارند که مکانی عالی برای نشستن و لذت بردن از منظره مناره ها و گنبدها در هنگام استراحت بهمراه نوشیدن یک قهوه یا چای هستند.

قونیه و تاریخ عارفانه

مسجد عزیزیه

در داخل محله شلوغ بازار قونیه ، مسجد عزیزیه یکی از مکان های زیبا با نماد معماری عثمانی است. اولین بار در سال 1676 توسط مشاور دربار عثمانی مصطفی پاشا ساخته شد و پس از آتش سوزی دوباره در سال 1867 بازسازی شد. به دلیل اینکه مرمت آن در قرن نوزدهم انجام شده ، معماری این مسجد به شدت از باروک الهام گرفته است (سبک شیک آن زمان) ، مناره های دوقلو به سبک روکوکو و فضای داخلی با نقاشی روشن با طاقچه های مشخص. سبک تزئینی و کاملاً اروپایی آن ، تضاد جالبی با طرح سنتی مسجد ایجاد می کند.

قونیه و تاریخ عارفانه

چاتال هویوک

اگرچه در اینجا چیزهای ارزشمند زیادی برای دیدن وجود ندارد ، اما تپه های چاتا هویوک یکی از مهمترین مکان های حفاری در جهان است. در اینجا ، باستان شناسان بزرگترین آثار نوسنگی را کشف کرده اند که تقریباً 9000 سال پیش در اینجا سکونت وجود داشته است. حفاری ها در حال انجام است و اگر در تابستان از آن بازدید کنید ، گاهی می توانید باستان شناسان را در این مکان تماشا کنید.

دیدگاه

ارسال دیدگاه