021-92008711

معروفترین کلیساهای دنیا

  • Fatemeh Khosravi
  • شنبه, 26 مهر 1399
  • 0 دیدگاه

درکل دنیا مکان های تاریخی وجود دارند که از زیباترین مکان‌ها در دنیا به شمار می‌آیند ، کلیساها از این دست از مکان ها هستند. ترکیبی از طراحی و معماری منحصربفرد ، کلیسا‌ها را به مکانی فوق العاده  نه تنها برای عبادت ، بلکه برای بازدید نیز تبدیل کرده اند. حدود ۳۷ میلیون کلیسا در سراسر دنیا وجود دارد که بعضی از آن‌ها به خاطر تاریخ و معماری خاص خود بسیار معروفتر از سایر آنهای دیگر هستند.این مکان ها فقط نمادی از زیارت برای مسحیان نیستند بلکه  دارای اهمیت تاریخی نیز هستند و همچنین به دلیل معماری خاصی که دارند شناخته شده اند. در ادامه شما را با معروفترین این کلیساها آشنا می کنیم.

معروفترین کلیساهای دنیا

ساگرادا فامیلیا  بارسلون اسپانیا

کلیسای ساگردا فامیلیا ، یک کلیسای بزرگ کاتولیک رومی در بارسلون و استان کاتالونیا در کشور اسپانیا است. این کلیسای عظیم و زیبا طراحی شده توسط آنتونی گائودی معمار معروف کاتالانی می باشد . ساخت این عبادتگاه در سال 1882میلادی آغاز گردید و تا به امروز ادامه داشته است. این کلیسا اگرچه همچنان کامل نشده است اما در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

معروفترین کلیساهای دنیا

کلیسای جامع سنت باسیل  مسکو  روسیه

این کلیسای ارتدوکس واقع در میدان سرخ مسکو در کشور رسیه است ، که از سال 1555 تا 1561 به دستور ایوان مخوف ساخته شده است این کلیسای بلندترین بنای اروپا تا سال ۱۶۰۰ میلادی به‌شمار می‌رفت . سنت باسیل مرکز هندسی مسکو است و در سال ۱۹۲۹ میلادی، در راستای سکولاریزاسیون در روسیه به ‌طور کامل تبدیل به موزه شد. از سال ۱۹۹۰ این بنا به همراه کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده است.

معروفترین کلیساهای دنیا

کلیسای سنت پیتر  رم  ایتالیا

این کلیسای تاریخی در طول سالهای 1506 و 1615 ساخته شده است. خود گنبد در سال 1547 توسط میکل آنژ طراحی شده است که با توجه به طراحی قبلی که برای همان گنبد ساخته شده است. گنبد سنت پیتر از کف بازیلیکا تا بالای صلیب خارجی به ارتفاع کلی 136.57 متر (448.1 فوت) افزایش می یابد. این گنبد بلندترین گنبد جهان است . باسیلیکا یکی از مشهورترین و پر بازدیدترین بناهای تاریخی در رم و ایتالیا است.

معروفترین کلیساهای دنیا

ابی وست مینستر  لندن  انگلیس

یکی از نمادهای شهر لندن ، کلیسای ابی وست مینستر است. یک کلیسای بزرگ گوتیک واقع در غرب کاخ وست مینستر. این بنا یکی از برجسته ترین بناهای مذهبی و تاریخی در انگلستان است. این بنا در قرن دهم ساخته شده است و هم اکنون جزء میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

معروفترین کلیساهای دنیا

نوتردام  پاریس  فرانسه

کلیسای جامع نوتردام یکی از منحصر به فردترین و زیباترین کلیساهای جامع اروپا است. برج های چشمگیر کلیسای جامع ، گلدسته ها ، شیشه های رنگی و مجسمه سازی درون این کلیسا بسیار چشمگیر هستند. نوتردام قلب پاریس قرون وسطایی بود و تکمیل آن بیش از یک قرن طول کشید.

معروفترین کلیساهای دنیا

کلیسای مهد  بیت لحم فلسطین

کلیسای مهد ، یک  کلیسای  واقع در بیت لحم در قسمت فلسطینی نشین می باشد. این مکان یکی از مقدس‌ترین اماکن مذهبی مسیحیان است که در بخش قدیمی شهر بیت‌لحم در دولت فلسطین قرار گرفته است . بر باور مسیحیان این کلیسا زادگاه  عیسی مسیح بوده است . این کلیسا نیز از آثار ثبت شده در یونسکو می باشد.

معروفترین کلیساهای دنیا

کلیسای جامع سنت پل  لندن  انگلیس

کلیسای جامع سنت پل انگلیس ، مقر اسقف اعظم لندن است که در بالای تپه ای در بالاترین نقطه لندن قرار گرفته است. ساخت کلیسای اصلی این مکان به سال 604 میلادی برمی گردد و این کلیسا به پولس رسول وقف شده است. کلیسای فعلی مربوط به اواخر قرن هفدهم است و همان نام قبلی خود را حفظ کرده است.

معروفترین کلیساهای دنیا

کلیسای سنت مارک ونیز  ایتالیا

معروف ترین کلیسای ونیز و یکی از شناخته شده ترین نمونه های معماری بیزانس ، همچنین یکی از نمادهای شهر و مقصد گردشگری در ونیز کلیسای سنت مارک است ، که در سال 1650 ساخته شده است

معروفترین کلیساهای دنیا

ایاصوفیه  استانبول  ترکیه

کلیسای ارتدکس سابق یونان  که بعده ها تبدیل به یک مسجد شد و بعد از آن تبدیل به یک موزه شد و اخیرا مجددا تبدیل به یک مسجد برای اقامه نماز مسلمانان گردیده است . این بنای تاریخی از ابتدای ساخت آن در سال 537 تا سال 1453 ، به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس شرقی و مقر کلیسای  ایلخانی قسطنطنیه خدمت می کرده است ، و بین سالهای 1204 تا 1261 ، به کلیسای جامع کاتولیک روم تبدیل شد. این ساختمان از سال 1453 تا سال 1931 یک مسجد بود. سپس طبق دستور آتاتورک به موزه تبدیل شد و به عنوان موزه در سال 1935 افتتاح شد. در نهایت در سال 2020 طبق دستور رئیس جمهور ترکیه مجددا کاربری مسجد را به خود گرفت.

دیدگاه

ارسال دیدگاه