021-92008711

بلیط هواپیما چارتر

بلیط هواپیما چارتر به چه معناست ؟

در هنگام خرید بلیط هواپیما یکی از اصطلاهاتی که با آن مواجه میشویمفبلیط هواپیما چارتر می باشد.در ابتدا  توضیحی در باره ی مفهوم چارتر می دهیم  و  بعد درادامه به بررسی بلیط چارتر می رسیم. عبارت بلیط هواپیما چارتر (Charter) به معنای "اجاره به صورت در بست" است که برای اجاره دربستی هتل، قطار و سایر وسایل حمل و نقل هم به کار می‌رود، ولی در ایران اصطلاح چارتر بیشتردر رابطه با بلیط ‌های هواپیما کاربرد دارد. معمولا آژانس‌های مسافرتی تعدادی از بلیط‌های برخی از مسیرها مثل سفرهای زیارتی به شهر مشهد، که در تمام فصول مسافران زیادی دارد و یا شهرهای خاصی که کارکنان شرکت های بزرگ دائما در آن شهر ها در حال رفت و آمد می باشند را به صورت عمده خریداری می‌کنند. کاملا واضح است که در خرید به صورت عمده، قطعا مبلغ کمتری به نسبت خرید تکی پرداخت خواهند کرد؛ به همین دلیل خرید به صورت چارتری برای آژانس‌ها و شرکت‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

بلیط هواپیما چارتر

بلیط چارتر را نمی تون از شرکت هواپیمایی خریداری کرد؛درواقع  این نوع بلیط‌ها تنها از آژانس‌ها و شرکت‌های چارترکننده  قابل خریداری هستند.این شرکت‌ها به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد را اجاره می‌کنند تعیین فیمت بلیط هواپیما در اختیار شرکت های هواپیمایی نمی باشد و این شرکت های چارتر کننده میباشد که به دلیل رزرو عمده بلیت‌ها از قبل و فروش آنها به مسافران در آینده، بهای این بلیط‌ها را تعیین می‌کنند. به همین خاطر قیمت بلیط‌های چارتر بسیار متغیر است و ممکن است  در هواپیما مسافری که کنار شما نشسته است بلیط همان پرواز را نصف مبلغی که شما پرداخته‌اید، خریده باشد. دلیل این مساله، نوسان قیمت این نوع بلیط‌ها در زمان‌های مختلف و بر اساس شرایط  شرکت چارترکننده است.اگر شرکت چارترکننده بنا به هر دلیلی نتواند تمامی بلیط‌هایش را بفروشد، خود مجبور به پرداخت بهای همه آنهاست؛ بنابراین هنگام نزدیک‌تر شدن زمان پرواز، شرکت چارتر کننده بلیط‌ هایش را به بهای ارزانتری ارائه میکند تا  در این صورت میزان ضرر را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهد. پروازهای برخی از مسیرهای پر رفت و آمد مانند تهران-مشهد یا تهران-کیش به صورت سالیانه توسط شرکت‌ها رزرو می‌شوند. بنابراین همیشه می توانید در این مسیرها به دنبال بلیط‌های ارزان و چارتری باشید. البته این مساله شامل مناسبت‌ها و تعطیلات رسمی مانند نوروز که تعداد مسافران زیاد است نمی‌شود. در تعطیلات حتی شرکت چارترکننده می‌تواند بلیط‌هایش را گران‌تر از شرکت هواپیمایی نیز به فروش برساند.

مزایا و معایب بلیط هواپیما چارتر

بزرگترین و مهمترین مزیت بلیط‌های چارتری برای مسافران این است که با کمی حوصله و جستجو می‌توانند بلیط هواپیما مورد نظر را با کمترین و بهترین قیمت تهیه کنند.شرکت‌های چارترکننده برای جلوگیری از متضرر شدن، همواره در تلاش هستند که بلیط‌های چارتر شده را با کمترین سود ممکن به فروش برسانند و به همین دلیل امروزه از روشهای مختلف به مخصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنند.اما نیازی نیست که زمان ارزشمند‌تان را برای تهیه بلیط چارتری مناسب با سرکشی به سایت‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی و یا تماس با آژانسهای مسافرتی تلف کنید! ما به شما سایت سفیران پیشنهاد می کنیم. سفیران برای یافتن بلیط‌های چارتری یک موتور جستجوی پیشرفته است. وارد سایت سفیران شوید و لیستی از پروازهای چارتری تمامی شرکتهای هواپیمایی را مشاهده بفرمایید و تنها با صرف چند دقیقه وقت بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید.

یکی از معایب بلیط‌های چارتری می توان به نداشتن  قابلیت استرداد، کنسلی، تغییر روز و ساعت پرواز اشاره کرد  و درصورت ایجاد پیش‌آمدی غیر منتظره برای مسافر، بلیط سوخت می‌شود. ازدیگر معایب بلیط چارتری این است که برخلاف بلیط سیستمی هیچگونه تخفیفی برای کودکان قائل نمی‌شود و هزینه ی بلیط پرواز کودکان همانند بزرگسالان محاسبه می‌شود؛ اما در مقابل، قیمت ارزان بودن بلیط چارتری از مهمترین مزایای  است که باعث شده تا بیشتر مسافران گرایش به خرید این نوع بلیط پیدا کنند. علاوه بر این، بلیط‌های چارتری با نزدیک شدن به ساعت پرواز به علت عدم قابلیت کنسلی و تغییر زمان پرواز، ارزان‌تر از نرخ اصلی فروخته می شوند.

هواپیمای چارتری چیست ؟

به این موضوع دقت کنید که پرواز چارتر با هواپیمای چارتر تفاوت دارد. هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک‌تر هستند و قابلیت جابجایی کمتر از ۱۰ نفر مسافر را دارند. این هواپیماها، فضایی کاملا خصوصی را برای مسافر فراهم می‌کنند و به مراتب لوکس‌تر و راحت‌ترند. هواپیماهای چارتر معمولاً توسط شخصیت‌های مهم، به ویژه تجاری و سیاسی جهت تسریع و تسهیل روند پرواز اجاره می‌شوند.

انواع چارترهای هواپیما

چارتر یا اجاره ی کامل هواپیما (Full Charter) به این معناست که چارترکننده تمام صندلی‌های یک پرواز را در مسیری تعین شده و برای دوره‌ ای معین اجاره می‌دهد.

اجاره ی صندلی‌‌های هواپیما (Seat Charter) به این معناست که چارترکننده تعدادی از صندلی‌های یک پرواز را در مسیری مشخص و برای دوره‌ای معین اجاره می‌دهد.

انواع سیت ها و بلیط های پرواز چارتری

سیت چارتر شناور یا اجاره صندلی به صورت شناور که  چارترکننده تعداد مشخصی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر پرواز و در طول دوره‌ای مشخص، به صورت رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

سیت چارتر بک تو بک یا اجاره صندلی رفت و برگشت (Back To Back) به این معنا می باشد که ، چارترکننده تعداد مشخصی از صندلی‌های هواپیما را در یک مسیر پرواز مشخص رفت و برگشت به فروش می‌رساند.

سیت چارتر بلاک سیت یا اجاره ی صندلی‌‌های مشخص  (Block Seat)نیز یعنی چارترکننده تعداد مشخصی صندلی با تاریخ مشخص را در یک مسیر و برای یک پرواز مشخص، به صورت رفت و برگشت به فروش می‌رساند.